RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Tarikh : 9
November 2012
Hari : Jumaat
Mata pelajaran : Pendidikan
Islam
Kelas : 3
Cemerlang
Masa : 10.00
– 10.30 pagi
Bil murid : 23
orang
Bidang : Jawi
Tajuk :
Perkataan berimbuhan apitan.
Pengetahuan sedia ada : murid sudah tahu membaca perkataan berimbuhan
awalan dan
Akhiran.
Hasil pembelajaran : di akhir
pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :
a)
Murid dapat menyebut perkataan berimbuhan
apitan dengan betul.
b)
Murid dapat membaca dan mengeja perkataan
berimbuhan apitan dengan betul.
c)
Murid dapat membuat dan membina ayat dengan
menggunakan perkataan berimbuhan apitan dengan betul.
Aktiviti P & P :
11)
Set induksi
22)
Aktiviti :
·
Bersoal jawab
·
Penggunaan alat bantu
·
Penggunaan papan putih
·
Pengukuhan
33)
Penutup : gerak kerja bertulis ( lembaran
kerja ), rumusan
Langkah
|
Isi pelajaran
|
Aktiviti P & P
|
Catatan
|
Doa
(2 minit)
|
-
Membaca doa penerang hati
|
Guru meminta semua murid
membaca doa
|
Pengharapan kepada Allah
|
Set induksi
( 3 minit )
|
Soalan :
1. Huruf apakah yang
kamu semua dapat lihat yang dipegang oleh rakan kamu di depan?
2. Sebutkan huruf
tersebut satu persatu.
3. Melalui huruf yang
telah kamu semua lihat, cuba kamu sambungkan huruf tersebut menjadi satu
perkataan.
|
-
Guru memanggil beberapa murid ke depan
kelas, dan memberikan kepada mereka beberapa keping kad imbas huruf.
-
Guru mengarahkan murid yang memegang kad
imbas huruf tersebut menayangkan kad tersebut kepada semua murid yang berada
dalam kelas.
-
Semua murid membaca huruf yang berada
tertera di atas kad imbas tersebut.
-
Guru mengarahkan murid-murid supaya menyusun
huruf-huruf menjadi satu perkataan.
-
Guru mengaitkan jawapan murid dengan tajuk
yang hendak di ajar pada hari ini.
|
-
Kad imbas huruf
|
Langkah 1
( 7 minit)
|
Kad imbasan :
Perkataan berimbuhan
apitan.
1. Mewarnai
2. Kumpulan
3. Melakukan
4. Warna
5. Melepasi
6. Pelaku
|
-
Guru menayangkan beberapa kad imbasan yang
mengandungi beberapa perkataan berimbuhan apitan.
-
Guru menyuruh murid menyebut dan membaca
perkataan yang ditayangkan.
-
Guru bertanyakan kepada murid perkataan
imbuhan awalan dan akhiran yang terdapat pada perkataan berimbuhan apitan
tersebut.
|
BBM :
Kad imbas
Nilai : bersungguh –
sungguh untuk mendengar.
|
Langkah 2
( 7 minit )
|
Kata dasar :
1. Warna
2. Lepas
3. Laku
4. Diri
5. Sakit
6. Yakin
7. Kumpul
|
-
Guru menayangkan beberapa keping kad yang
mengandungi perkataan berimbuhan berimbuhan apitan.
-
Guru meminta beberapa orang murid menyebut
dan membacakan perkataan yang ditayang.
-
Guru meminta murid memberikan kata dasar
bagi perkataan berimbuhan apitan yang dipamerkan di papan putih.
|
BBM :
Kad imbas
Nilai :
Tekun dan yakin
|
Langkah 3
( 7 minit )
|
Lembaran kerja murid
|
-
Guru membahagikan murid kepada tiga
kumpulan.
-
Setiap kumpulan diberikan 6 keping kad yang
mengandungi perkataan dasar.
-
Murid dikehendaki meletakkan imbuhan apitan
kepada kata dasar tersebut.
-
Murid juga dikehendaki membina ayat ringkas
daripada perkataan berimbuhan tersebut.
-
Setiap kumpulan diberikan masa selama 5
minit.
|
BBM :
Kad imbas
Nilai :
Cermat, bekerjasama.
|
Penutup
( 3 minit )
|
-
Lembaran kerja
-
Rumusan.
|
-
Guru mengagihkan lembaran kerja kepada
murid-murid
-
Murid dikehendaki membuat lembaran kerja
tersebut sebagai latihan di rumah.
-
Guru merumuskan tajuk yang diajarkan pada
hari ini.
|
BBM :
Lembaran kerja
Nilai :
Bersungguh-sungguh
|
Assalamualaikum...ustazah..
BalasPadamMinta izin menggunakan RPH yang ustazah buat untuk tujuan perkongsian idea dlam menghasilkan RPH jawi KSSR jawi.
Terima kasih
Minta izin ustazah, saya gunakan rph ustazah
BalasPadamMinta izin untuk gunakan RPH ini ya ustazah, syukran jiddan, smoga dipermudahkan urusan ustazah
BalasPadam